Piwniczna Zdrój

Piwniczna – Zdrój to miejscowość położona po obu stronach rzeki Poprad, przełamującej się pomiędzy wzniesieniami Beskidu Sądeckiego. Piwniczna od zachodu graniczy z gminą Szczawnica, od północnego zachodu z gminą Rytro, od  północnego wschodu z Głębokim i Kokuszką, od wschodu z Łomnicą Zdrój zaś granica południowa jest jednocześnie granicą państwową z Republiką Słowacką. Wypoczywając w tej miejscowości  można się udać przekraczając granicę drogową w Mnisku nad Popradem.

Centrum miasta oraz 44 przysiółki rozrzucone na zboczach gór, zamieszkuje około 6000 osób. Na środku miasta znajduje się rynek. Jest tam regionalne muzeum prowadzone przez Towarzystwo Miłośników Piwnicznej, kościół parafialny, otoczona wiekowymi drzewami zabytkowa cysterna na wodę, poczta, przychodnie lekarskie, apteki, sklepy spożywcze, przemysłowe i odzieżowe.  Piwniczna to miejscowość turystyczno – wypoczynkowa, węzeł szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych, konnych i narciarskich.

Można wybrać się też na zorganizowany spływ tratwami po rzece Poprad, zaś zimowy pobyt uatrakcyjnią stacje narciarskie z wieloma wyciągami. Piwniczna - Zdrój to jedno z dziewięciu uzdrowisk Ziemi Sądeckiej, a ujęcia wody mineralnej,  pijalnie, park zdrojowy oraz Zakład Butelkowania Naturalnej Wody Mineralnej „Piwniczanka” znajdują się w dzielnicy Zawodzie. Natomiast  lecznictwem uzdrowiskowym zajmuje się położone na stokach Kicarza sanatorium Limba.